WKŁ Żbik zawsze przykładało dużą uwagę do etycznego i zgodnego z tradycją łowiecką postępowania psami – naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Członkowie Koła Żbik mogą poszczycić się ponad przeciętnymi wynikami w zakresie hodowli psów myśliwskich.

Psy – wierni towarzysze łowów.

Wśród psów towarzyszących nam w łowach możemy znaleźć następujące rasy: Wyżeł, Pionter, Seter, Płochacz niemiecki, Terier, Lablador.

ZETA
rasa: Gordon Seter

MIKI
rasa: Lablador

BAKS
rasa: Wyżeł Niemiecki

GABI
rasa: Wachtelhund – Płochacz niemiecki

ELF
rasa: Wachtelhund – Płochacz niemiecki

NERO
rasa: Wyżeł Niemiecki

MAX
rasa: Posokowiec Bawarski

Współczesne istniejące rasy psów myśliwskich są wynikiem wielowiekowego wyodrębniania psów wedle różnych – najczęściej użytkowych – cech i kryteriów. Tym niemniej kryteriów podziału współczesnych psów myśliwskich jest więcej, są to w szczególności cechy wrodzone, rodzaj szaty, zakres pracy oraz przydatność i własności użytkowe.

 

Za tęczowy most odeszli.

TRAP
rasa: Pointer

04.02.2015</br>Trap 13 lat.

04.02.2015
Trap 13 lat.

Klasyfikacja psów myśliwskich.

Według cech wrodzony:
– psy wystawiające (tylko wyżły),
– psy niewystawiające (pozostałe rasy),
– norowce (teriery, jamniki)

Według własności użytkowych:

legawce

grupa ras psów myśliwskich wystawiających i aportujących drobną zwierzynę, gł. ptactwo; obecnie obejmuje: pointery, setery (ang., szkockie, irl.) oraz różne rodzaje wyżłów kontynentalnych (gryfony, niem. wyżły krótko- i szorstkowłose, wyżły: hiszp., franc., hol., wł. i portug.); nazwa wywodzi się od używanych w średniowieczu psów myśliwskich, które po wystawieniu (np. kuropatw) kładły się na ziemi (przylegały) dając myśliwemu dużo czasu na podejście do zwierzyny.

gończe

psy używane są do polowania na zwierzynę drobną: zająca wyłącznie na terenach górzystych, na lisa we wszystkich łowiskach (ogar polski, słowacki pies gończy, beagel)

płochacze

psy „specjalizujące” się  w wyszukiwaniu, wypłaszaniu i wypędzaniu z oszczekiwaniem ptactwa wodnego, bażantów, kuropatw z szuwarów i zarośli (spaniele, foxteriery, welsh teriery, płochacz niemiecki, łajki)

posokowce

to grupa psów która ze względu na swoje znakomite właściwości tropienia postrzałków zwierzyny płowej, grubej i czarnej w trudnych warunkach „po farbie” (posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski). Do odnajdywania sarny i zwierzyny grubej w łatwych warunkach terenowych wykorzystuje się również wyżła niemieckiego szorstkowłosego, teriery, jamniki i spaniele.

norowce

psy do wypłaszania lisów i borsuków z nor ze względu na ich mały wzrost , długa sylwetkę, specyficzna budowę nóg, umożliwiających stosunkowo szybkie poruszanie się w norach oraz odwagę i ciętość używa się jamników, i terierów małego wzrostu ( jamnik szorstkowłosy, foxterier, welsh terier)

dzikarze

psy wyszkolone do polowania na dziki, pędzą i oszczekując wyłącznie dziki, odznaczają się ciętością i umiejętnością osaczania (jamniki gładko i szorstkowłosy, foxteriery, ogar, szpice myśliwskie – łajki, płochacz niemiecki)

Twitter updates

No public Twitter messages.

Polecamy

  • Polski Związek Łowieckie
  • Łowiec Polski
  • Brać Łowiecka
  • Myśliwi-Polowania-Koła Łowieckie

No flash player!

It looks like you don't have flash player installed. Click here to go to Macromedia download page.